Cykl Projekt Miasto: Obraz miasta, miasto w obrazie

Projekt miasto

Cykl spotkań skierowanych do osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Na cykl składać się będą spotkania, warsztaty, oprowadzania oraz gra miejska, a nadrzędnym celem wszystkich działań będzie eksploracja miasta z nieoczywistej perspektywy. Podczas inicjowanej w przestrzeni miejskiej gry Plan Miasta uczestnicy przyjrzą się miejskiej topografii i nadadzą jej osobisty wymiar poprzez działania polegające na konstruowaniu własnych planów miejskiej przestrzeni. Priorytetowym działaniem podczas tego spotkania będzie uzyskanie świadomości na temat istnienia barier architektonicznych w przestrzeni miejskiej, uniemożliwiających osobom z niepełnosprawnościami pełne korzystanie z publicznych obszarów metropolii. Tematyczna dominanta kolejnych działań opierać się będzie na przekonaniu, iż współczesny, obecny w strukturze miejskiej znak jest przede wszystkim rodzajem komunikatu, wysyłanego w stronę wszystkich, którzy, na dłużej bądź krócej, funkcjonują w miejskiej przestrzeni. Znak rozumiany jest zatem jako budulec miejskiej przestrzeni komunikacyjnej, jak tworzywo miejskich nastrojów, emocji i tego, co nie jest bezpośrednio zwerbalizowane. Bezpośrednia konsekwencja takiego ujęcia tematu miejskości będą warsztaty, podczas których uczestnicy z niepełnosprawnością słuchu zaprojektują znaki wyrażające ich perspektywę potrzeb i widzenia miasta. Finalnym działaniem warsztatów będzie miejski mural, wyrażający perspektywę osoby z niepełnosprawnością, wykonany według projektu uczestników przez profesjonalnego artystę.

Koordynator: Izabela Meronk

Działania są bezpłatne, wstęp na podstawie wcześniejszej rezerwacji pod adresem: i.meronk@muzeumgdynia.pl bądź pod numerem telefonu 58 662 09 35

Dla seniorów Dla seniorów
Dla nauczycieli Dla nauczycieli