Przedszkole

Dla dzieci w wieku 3-6 lat Muzeum przygotowało następujące scenariusze zajęć:

 

LEKCJE MUZEALNE:

 

MUZEUM POD LUPĄ

Słowa kluczowe:  muzeum, wystawa, eksponat, kustosz, kurator, fotografia, mapa

Podczas lekcji dzieci dowiedzą się, po co istnieje Muzeum. Zwiedzaniu wystawy towarzyszyć będzie zabawa edukacyjna polegająca na poszukiwaniu eksponatów i historii przy pomocy map, lornetek i lup. Gra uczy spostrzegawczości i pozwala uważniej przyjrzeć się zbiorom muzealnym.

 

DAWNO, DAWNO TEMU… W GDYNI

Słowa kluczowe: Kaszubi, kurort-letnisko, morze, port, rybacy, architektura, Eugeniusz Kwiatkowski, Tadeusz Wenda

Jak wyglądała Gdynia sto lat temu? Co sprawiło, że w błyskawicznym tempie z wsi stała się dużym i nowoczesnym miastem? Kto był zaangażowany w jej rozbudowę? Lekcja muzealna będzie okazją do poznania najważniejszych osób i wydarzeń towarzyszących narodzinom miasta.

 

GDYNIA: WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ

Słowa kluczowe: historia Gdyni, handel, port, zmysły, zabawy sensoryczne

Jakie dźwięki towarzyszyły mieszkańcom Gdyni w różnych częściach miasta? Podczas zwiedzania wystawy dzieci zajrzą do portowego magazynu, gdzie dotkną przechowywanych towarów i powąchają je. Posłuchają również dźwięków towarzyszących wycieczce motorówką z braćmi Wilke. Działanie uwrażliwia uczestników na zmysłowy odbiór miasta.

 

______________________________________________________________________________

 

WARSZTATY:

 

DOMEK

Podczas warsztatów dzieci poznają najciekawsze budynki w Gdyni. Zwrócą uwagę na ich formę, kolorystykę, układ okien, umiejscowienie drzwi, rur i parapetów. W przygotowanym obrysie domu umieszczą naklejki przedstawiające różne, niezbędne elementy. Działanie plastyczne łączy w sobie zabawę i rozwija spostrzegawczość.

 

W MORSKIEJ GŁĘBINIE

Na zajęciach uczestnicy wysłuchają opowieści o podwodnych przygodach gdyńskiego nurka. Pobudzi ona wyobraźnię oraz zwróci uwagę na bogatą kolorystykę morskiego świata. W dalszej części zajęć dzieci będą eksperymentować z farbami – mieszając je, odkryją zaskakujące barwy. Proponowane aktywności wprowadzają uczestników w tematykę morską oraz uczą ich rozpoznawać kolory.

 

LITEROSTWORY

Warsztaty są poświęcone literom. Aby wziąć w nich udział, dzieci nie muszą znać alfabetu. Przyglądając się literom, nauczą się rozpoznawać i opisywać kształty – linie, koła, trójkąty, prostokąty i kwadraty. Każde dziecko stworzy postać tak zwanego „literostwora”. Warsztaty pobudzają wyobraźnię i kreatywność dzieci, a także oswajają z alfabetem, którego wkrótce będą się uczyć.