Instrukcja Obsługi Awangardy – Awangarda w architekturze

Serdecznie zapraszamy na wykład z cyklu „Instrukcja obsługi awangardy”. Tym razem poruszony zostanie temat awangardy w architekturze. Wykład poprowadzi dr Jacek Friedrich. Architektura nowoczesna, a więc ta powstająca w XIX i XX wieku, ma wiele twarzy. Awangarda jest tylko jedną z nich, a jednak to właśnie nurty awangardowe kojarzą się (…)

Polska Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gdyni w latach 1931-1939

Zapraszamy na wykład dr. Jerzego Domasłowskiego poświęcony dziejom Polskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdyni w latach 1931-1939. Wykład towarzyszy wystawie „Luter w Gdyni?” prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni W ciągu ośmiu lat w okresie międzywojennym kościół Ewangelicki znacząco rozwinął się na terenie kraju oraz Pomorza. Wszystko dzięki postaci ks. seniora Gustawa (…)

Protestanci na ziemiach polskich w XIX i XX wieku – wykład

Zapraszamy na wykład prof. dr hab. Tadeusz Stegnera pt. „Protestanci na ziemiach polskich w XIX i XX wieku” Wykład towarzyszy wystawie „Luter w Gdyni?” prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni. Podczas wykładu obszernie omówione zostaną aspekty społeczne, kulturowe i historyczne dotyczące życia codziennego Protestantów na terenach współczesnej Polski – od czasów (…)

Dwa światy / jedno miasto – warsztaty dla seniorów

Szczegóły wkrótce. Termin: 09 I 2017 r. – godzina 11:00 Bilety: 5 pln Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37

Grunt to rodzinka, siła tkwi w korzeniach!

Na autorskim spotkaniu z Olgą Dębicką przeniesiemy się w dawne czasy Gdyni i okolic. Czarno-białe zdjęcia, w sepii z rodzinnych szuflad, najstarsze nawet z 1875 roku i liczne retrospekcje mieszkańców Trójmiasta : z opuszczonej, szczęśliwej krainy dzieciństwa, migawki z życia z tuż powojennego Gdańska, Sopotu i Gdyni, wspomnienie matki, zdjęcia (…)

Protestanci na Górze Donas – wykład

Zapraszamy na wykład Jerzego Kąkola, badacza dziejów Ewangelików na terenie Gdyni i okolic. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną historyczne oraz społeczne aspekty życia Protestantów u podnóża najwyższego wzniesienia na terenie współczesnej Gdyni. Góra Donas – Dohnasberg to miejsce, które jest milczącym świadkiem kolonizacji, rozwoju oraz upadku kultury Ewangelickiej na terenach miasta.

Drzewo genealogiczne – rodzinne warsztaty projektowe

Drzewo genealogiczne – rodzinne warsztaty projektowe (bilety/zapisy/dla dzieci z opiekunem). Szczegoły niebawem. Termin: 03 II 2017 r. – godzina 11:00 Bilety: 5 pln Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37

Kobieta i reformacja w kontekście europejskim – wykład

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Małgorzaty Grzywacz pt. „Kobieta i reformacja w kontekście europejskim”. Wykład towarzyszy wystawie „Luter w Gdyni” prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni.   Podczas wykładu przybliżone zostaną realia społeczne, historyczne oraz normy kulturowe odnoszące się do kobiet w środowiskach związanych z Reformacją. Jaka była rola kobiety w (…)

Sztuka i reformacja – wykład dr Jacka Friedricha

Zapraszamy na wykład historyka sztuki oraz dyrektora Muzeum Miasta Gdyni dr Jacka Friedricha pt. „Sztuka i Reformacja”. Wykład jest częścią wydarzeń towarzyszących wystawie „Luter w Gdyni?” Kościoły luterańskie odrzucają kult obrazów religijnych, ale podkreślają ich funkcje religijno-pedagogiczne, o ile nie są sprzeczne z Pismem Świętym. Dla Marcina Lutra obrazy były (…)

Tajemnice Góry Donas – spacer po dzielnicy Gdynia Dąbrowa

Góra Donas jest najwyższym wzniesieniem w Gdyni. Wznosi się na wysokość ponad 205 m n.p.m górując nad całym miastem. Miejsce to kryje fascynujące opowieści związane z ewangelickimi osadnikami, którzy właśnie tu w XIX wieku osiedlili się i asymilowali z kaszubską ludnością. Pełen zadumy opuszczony cmentarz, punkt widokowy, dwustuletnie pruskie ceglane (…)