09.11 \ Sobota \ godz. 14:00

Dawno temu nad Bałtykiem – projekcja archiwalnego filmu o Gdyni z 1925 r.

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne

Gościem wyjątkowego wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni będzie Monika Supruniuk z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP w Warszawie). W ramach realizowanego projektu badawczego pt. Konserwacja i restauracja taśmy filmowej z kamery/projektora “Oko” Kazimierza Prószyńskiego, przywróciła “do życia” wyjątkowy film z 1925 r.

Nieznany bliżej obraz ukazuje Gdynię – jeszcze wieś – w wakacyjnym wydaniu. Poszczególne filmowe kadry są niemal dokładnym odwzorowaniem ówczesnej letniej, nadbałtyckiej rzeczywistości, utrwalanej w owym czasie na zdjęciach i pocztówkach również przez gdyńskiego fotografa Romana Morawskiego. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Szerle, a będzie ono zapowiedzią zbliżającej się wystawy prac wspomnianego Romana Morawskiego – dokumentalisty Gdyni w okresie największych jej przemian lat 20. ubiegłego wieku.