09.05 \ Czwartek \ godz. 18:00

Krótka historia tkaniny – wykład Anny Demskiej

\ Dla dorosłych
\ Wejście bezpłatne

Wykład pt. „Krótka historia tkaniny…” jest próbą znalezienia odpowiedzi napytanie, dlaczego polska tkanina unikatowa odniosła tak znaczący światowy sukces w latach 60. i 70. XX wieku. Historia ta będzie opowiedziana „głosami” kilku artystek związanych ze sztuką tkacką i projektowaniem tkanin użytkowych począwszy od Eleonory Plutyńskiej – profesorki oraz mistrzyni i mentorki wielu znanych polskich artystów włókna – po projektantki tkanin związane z Wandą Telakowską i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Postaram się wyjaśnić czy termin polska szkoła tkaniny wiąże się tylko z sukcesami lozańskimi, czy można go przypisać już wcześniejszym wydarzeniom np. osiągnięciom twórców na Wystawie Paryskiej 1925 roku. Wykład będzie ilustrowany m.in. tkaninami ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.