Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Za horyzontem”

At the Water’s Edge to projekt, którego celem jest zwiększenie zrozumienia między ludźmi w regionie Morza Bałtyckiego, połączonymi przez wodę, podzielonymi przez bardzo różne doświadczenia historyczne. Korzystając z nieformalnej sieci ponadnarodowej, narracje z plaż na dawnym podzielonym Bałtyku, zostały zebrane w celu ustalenia wspólnego porozumienia, które może być częścią kształtowania nowej tożsamości bałtyckiej.
Projekt At the Water’s Edge, którego częścią jest wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, to próba subiektywnego spojrzenia – poprzez zdjęcia, archiwalne amatorskie filmy i autentyczne relacje – na historię państw regionu nadbałtyckiego w okresie Zimnej Wojny.

Kuratorka Hanna Sjöberg, układając zebrany materiał audiowizualny niczym szkiełka w kalejdoskopie, przenosi się wspomnieniami w świat dzieciństwa i młodości. Wakacje na Gotlandii przynosiły niesamowite znaleziska – fragmenty skrzyń z napisami w językach polskim, łotewskim, litewskim. Dla szwedzkiego dziecka w latach 60. XX w. wschodnia część Morza Bałtyckiego musiała być niezwykle tajemnicza. Budując szczególną narrację ze wspomnień mieszkańców krajów nadbałtyckich, kuratorka zwraca uwagę przede wszystkim na to, co łączy, a nie na to, co dzieli. „Nawet jeśli żelazna kurtyna dzieliła morze, dzieliliśmy się wodą, pływaliśmy w niej” – podkreśla. Ta dychotomia, pomiędzy wodą – źródłem rozrywki a jej geopolitycznym aspektem, jest centralną osią zebranych wspomnień.

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, to ostatnia już odsłona tego podróżującego projektu, który rozpoczął się latem 2017 w Szwecji (Visby), a następnie prezentowany był w galeriach i muzeach państw regionu nadbałtyckiego. Wystawę współtworzyli: Muzeum Zimnej Wojny Langelandsfort, Muzea Morskie w Rostocku i Flensburgu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Domu Antanasa Mončysa w Połądze, Grupa Artystów SERDE i Aizpute, Estoński Instytut Pamięci Historycznej w Tallinie i Nordic Institute na Wyspach Alandzkich (NIPÅ). Hanna Sjöberg zebrała wspomnienia podczas interwencji artystycznej w Gotlands Konstmuseum (2014) oraz rozmów z przyjaciółmi w krajach nadbałtyckich.

Wstawa dostępna jest we wszystkich dziewięciu językach Morza Bałtyckiego. Zwiedzający będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami i komentarzami w niebieskiej książce na wystawie lub na Instagramie. Projekt jest wspierany przez Radę Państw Morza Bałtyckiego (RPMB).

Bilety: Oprowadzanie wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

12.08.2018 Niedziela
Dla wszystkich Dla wszystkich