09.03 \ Sobota \ godz. 14:00

Oprowadzanie z artystką Henryką Zarembą po wystawie 11. BMTG

Serdecznie zapraszamy na specjalne dodatkowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie 11. Baltic Mini Textile Gdynia, które tym razem odbędzie się wyjątkowo w sobotę 9 marca o godz. 14:00. Oprowadzanie poprowadzi Henryka Zaremba – artystka, która w poprzedniej edycji konkursu w 2016 roku została nagrodzona GRAND PRIX Prezydenta Miasta Gdyni.

————————————————

Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 roku. Przez 25 lat swojego istnienia zdążył wypracować własną pozycję i znaczenie, dołączając do grona prestiżowych międzynarodowych przeglądów miniatur tkackich organizowanych w Szombathely (Węgry), Angers (Francja) i Como (Włochy). Konkurs zaistniał początkowo jako triennale, by później przekształcić się w biennale, a od 2004 r. powrócić do formuły triennalowej. Jego inicjatorką i pomysłodawczynią jest Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, artystka z Gdyni, uprawiająca tkaninę artystyczną, malarstwo na jedwabiu, rysunek i ceramikę. Od 2001 r. konkurs zaczął też towarzyszyć Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

W gdyńskim przeglądzie brali udział artyści z całego świata: USA, Kanady, Brazylii, Meksyku, Izraela, Korei, Japonii, Australii i prawie całej Europy. Najlepsze prace wyróżniane są nagrodami: GRAND PRIX Prezydenta Miasta Gdyni, Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego (zazwyczaj Nagrodę Marszałka otrzymuje ex aequo dwóch artystów) oraz Nagrodą Muzeum Miasta Gdyni. Laureat GRAND PRIX Prezydenta Miasta Gdyni nagrodzony zostaje statuetką w formie bryły bursztynu i propozycją wystawy indywidualnej podczas kolejnej edycji triennale.