Podróż do wnętrza domu

PODRÓŻ DO WNĘTRZA DOMU

Nowa edukacyjna oferta zajęć dla dzieci.

„Podróż do wnętrza domu” to innowacyjny program edukacji architektonicznej Muzeum Miasta Gdyni skierowany do dzieci w wieku 8-9 i 10-12 lat. Zbudowano go z dwóch modułów. Na pierwszy – odbywający się w wakacje – składają się spacery z zagadkami, wykłady, warsztaty oraz wystawa prac dzieci (lipiec– sierpień 2016). Drugi – poświęcony modernistycznym mieszkaniom będzie realizowany jesienią (wrzesień– listopad 2016). Zaplanowano w nim wykłady dotyczące przestrzeni dziecięcej w międzywojniu oraz pracę ze zmiennym modelem przestrzennym.  Zwieńczeniem projektu będzie publikacja współtworzona przez dzieci.

Projekt przybliża architekturę modernizmu, wzmacniając więź młodych uczestników z lokalnym dziedzictwem kulturowym. Promuje pozytywne wzorce zaangażowania i współodpowiedzialności za przestrzeń oraz promuje twórczość dzieci.

TERMINY I TYTUŁY WARSZTATÓW W SIERPNIU:

6 VIII 2016 r., godzina 10 – 12: W POSZUKIWANIU LITER

To spotkanie przybliżające historię modernistycznej typografii. Projektant opowie, w jaki sposób powstają różne kroje pisma i czym wyróżniało się modernistyczne liternictwo.

6 VIII 2016 r., godzina 12:30 – 14:30: PODRÓŻ DO WNĘTRZA DOMU KRANISTÓW (spacer architektoniczny)

Dawna mieszkanka budynku przybliży nam jego historię. Do jednego z mieszkań powędrujemy przez oryginalną klatkę schodową. Po drodze obejrzymy wizytowniki na drzwiach i odwiedzimy zachowaną pralnię. Przed wojną korzystali z niej wszyscy mieszkańcy budynku.

13 VIII 2016 r., godzina 10 – 12: LITERY W MIEŚCIE

Obejrzymy zdjęcia, z których dowiemy się, jak dawniej wyglądały gdyńskie szyldy. Zainspirujemy się ich oryginalnym kształtem i wykonamy własne propozycję tablic dla sklepów w Gdyni.

13 VIII 2016 r., godzina 12:30 – 14:30: LITERY W DOMU

Podczas wędrówki poszukamy liter ukrytych we wnętrzu budynku. Przyjrzymy się wizytownikom, tabliczkom i skrzynkom pocztowym. Pomoże nam to stworzyć własne projekty!

20 VIII 2016 r., godzina 10 – 12: NA TROPIE GORSECIKÓW

W poszukiwaniu oryginalnych podłóg wybierzemy się na wędrówkę po wnętrzach kamienic. Pod lupą znajdą się niewielkie, terakotowe płytki o wyjątkowym kształcie, nazywane gorsecikami.

20 VIII 2016 r. godzina 12:30 – 14:30 PODRÓŻ DO WNĘTRZA „BANKOWCA” (spacer architektoniczny)

Wraz z przewodniczką – mieszkanką tego budynku zajrzymy na klatkę schodową, obejrzymy przestronne modernistyczne mieszkanie, zwiedzimy także mieszczące się tam Mini Muzeum.

27 VIII 2016 r. godzina 10- 12: PROJEKTUJEMY POKÓJ

Warsztaty, podczas których poznamy zasady projektowania. Zobaczymy, jak były wyposażone modernistyczne pomieszczenia dla dzieci i stworzymy własny, wymarzony pokój.

27 VIII 2016 r. godzina 12:30 – 14:30: MEBEL MIEJSKI

Wspólnie zaprojektujemy wyjątkową przestrzeń do zabawy dla dzieci. Z różnych płytek powstaną wzorki, które utworzą kolorową mozaikę na podłodze.

28 VIII 2016 r. godzina 12 – 17 MUZEUM NA DYWANIE (wystawa prac uczestników projektu – teren Muzeum Marynki Wojennej)

OFERTA: dla dzieci w wieku 8-9 lat

ZAPISY: Zainteresowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację w Ośrodku Edukacji Muzeum (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1), telefonicznie: 58 662 09 35/36 lub mailowo: edukacja@muzeumgdynia.pl.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

06.08.2016 Sobota