Spektakl taneczny „Przemoc/Pamięć” – Dzikistyl Company

Gest przemieszczenia, zmiany hierarchii w ruchu ukazujący przemoc kulturową. Intensywność ruchu, inspirowanego tańcem Łemków, Górali Ruskich, Ukraińców, powoli wygasająca i obrazująca powidoki bezpowrotnie unicestwionego dziedzictwa.
Ruchowa dekonstrukcja zmieniająca się w widowisko śmierci.

Najnowszy spektakl zespołu DzikiStyl Company jest rodzajem ruchowego komentarza do wystawy Doroty Nieznalskiej „PRZEMOC I PAMIĘĆ. Badania SRV Sektion Rassen- und Volkstumsforschung” w Muzeum Miasta Gdyni. Spektakl „Przemoc/Pamięć” podejmuje treści wystawy i interpretuje je na gruncie tańca współczesnego.

„Dzikistyl Company to teatr, który założyliśmy w 2010 roku w Gdańsku. Poszukujemy w nim równoważności między tańcem fizycznym, a ruchem codziennym, między odrębnymi technikami tanecznymi, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego oraz kontekstów, w których te połączenia zafunkcjonują.

Interesuje nas ruch jako świadoma kompozycja. To twórczość kompilacyjna, łącząca różne elementy i treści z różnych styli tańca (balet, taniec współczesny, breaking) i kierunków artystycznych. Choreografią staramy się wyjść poza pozór, do wymiaru rzeczywistości, który ta rzeczywistość skrywa, oprzeć się na prawdzie oddziałując na widza swoją formą. Interesują nas surowe, wyniosłe i szlachetne formy, mobilizujące do epickich wytężeń woli. Ciało nie jest wolne i fruwające, ale podporządkowane myśli, bardziej problematyczne, „uwikłane” i zmagające się ze sobą, starające się odzwierciedlić kondycję ludzką. W swoich spektaklach podejmujemy problematykę społeczną oraz komentujemy wydarzenia współczesne. Dążymy do komunikatywności, ale pozbawionej mimetyzmu, operujemy alegoriami, które widz jako spadkobierca tradycji struktur mitycznych rozpoznaje, co ma służyć uniwersalnym odczytaniom, a także sprowokować go do osobistego i aktywnego odbioru. Opracowujemy również ruch sceniczny do spektakli dramatycznych. Współpracowaliśmy z Adamem Nalepą (Nie-Boska Komedia, Czarownice z Salem, Kupiec Wenecki, Zemsta, Krwawe Gody), Jakubem Roszkowskim (Wielka Improwizacja, Lepszy Świat, Bunt), Adamem Orzechowskim (Mary Page Marlow), Zbigniewem Brzozą ( Do komina, murzyna, murzyna).”

Bilety 5 zł.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37

11.01.2019 Piątek
Dla dorosłych Dla dorosłych