15.12 \ Niedziela \ godz. 12:00

Wernisaż wystawy “Bohaterowie Gdyni” w Galerii Klif

Nauczycielki, ludzie kultury, społecznicy, marynarze czy też architekci – Gdynia, od czasów dwudziestolecia międzywojennego, przyciągała osoby zajmujące się różnorodnymi profesjami. Łączył je pęd do działania, szeroki gest, chęć niesienia pomocy i współtworzenia polskiego okna na świat, miasta z morza i marzeń. „Bohaterowie Gdyni” to już piąta wspólna ekspozycja przygotowana przez Galerię Klif oraz Muzeum Miasta Gdyni, która tym razem zaprezentuje sylwetki słynnych i wpływowych gdynian i gdynianek.

Danuta Baduszkowa (1919-1978) – reżyserka teatralna, dyrektorka Teatru Muzycznego w Gdyni, któremu oddała serce, czas i energię. Doprowadziła do wybudowania jednego z najpiękniejszych powojennych gmachów teatralnych w Polsce. To właśnie w nim urzeczywistniła i rozwinęła swoje idee o nowoczesnym teatrze muzycznym.

Ceniona za talent, umiejętności organizacyjne a przede wszystkim profesjonalizm. Doskonale wyczuwała potrzeby widzów, o czym świadczy różnorodność repertuarowa. Zorganizowała studio przyteatralne, które kształciło aktorów operetkowych i dawało uprawnienia zawodowe, co w owym czasie było ewenementem na skalę światową. Wbrew tradycji wyznawała zasadę, że w teatrze muzycznym śpiewacy solowi i chór nie tylko śpiewają, ale również tańczą, a balet zarówno tańczy jak i śpiewa. Miała ogromny wpływ na program teatru, którego repertuar odważnie odnawiała, wprowadzając prawie 30 nowych polskich sztuk muzycznych oraz znanych zachodnich musicali.

Danuta Baduszkowa była jedną z bohaterek naszego miasta. Wystawa przybliży sylwetki w sumie 15 osób, które wywarły znaczący wpływ na współczesną oraz międzywojenną Gdynię. Obok portretów i biogramów postaci zaprezentowane zostaną również zdjęcia z bogatych zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

Podczas wernisażu wystawy odbędzie się finał konkursu Galerii Klif, Dziennika Bałtyckiego i Muzeum Miasta Gdyni pt. „Z miłości do Gdyni”, podczas którego zostaną wyłonione osoby, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób tworzą dzisiejszą Gdynię i jej niepowtarzalny charakter.

Wernisaż: 15 grudnia 2019, godz. 12:00
Adres: Galeria Klif, al. Zwycięstwa 256, Gdynia