Wystawa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” prezentowana w Warszawie

Jest nam bardzo miło poinformować, iż nasza wystawa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” w ramach projektu „Gdynia inspiruje modernizmem” realizowanego przez UM Gdyni jest prezentowana w Warszawie, w Domu Braci Jabłkowskich, przy ul. Brackiej 25.

„SZKŁO, METAL, DETAL. ARCHITEKTURA GDYNI W SZCZEGÓŁACH” – o wystawie

Urok nowoczesnych budynków jest dyskretny, ich detal – oszczędny, ale to właśnie na nim chcemy skupić główną uwagę, pokazać to, co na co dzień niedostępne, zaprosić w podróż do wnętrza domu.

Na wystawie prezentujemy ponad 150 obiektów: detali architektonicznych, elementów wyposażenia, okładzin podłogowych i ściennych, stolarki okiennej i drzwiowej. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Mini Muzeum. Zanim jednak trafiły do każdej z kolekcji, miały swoją, często bardzo burzliwą, historię. Ocalone z kontenera z gruzem, znalezione na wystawce, zachowane podczas prac remontowych, wreszcie – przyniesione przez pasjonatów, przetrwały i są ciekawym świadectwem swoich czasów.

Wędrówka po wystawie to zarazem spacer po międzywojennej i tuż powojennej Gdyni. Każdy obiekt dokładnie lokalizujemy w przestrzeni miasta, podkreślając walor jego autentyczności. Wystawa daje możliwość obejrzenia detali z bliska, zwrócenia uwagi na właściwości materiałów, z których są wykonane: chłód szkła, połysk metali, chropowatość tynków, gładkość matowych gorsecików.

Prezentując te nietypowe eksponaty, pragniemy wskazać, że są one godne nie tylko uwagi, ale i szczególnej dbałości i ochrony. Chcemy w ten sposób poszerzyć wiedzę o gdyńskiej architekturze, pogłębić świadomość mieszkańców i zachęcić, by mieli odwagę patrzeć uważniej i dociekliwiej na miejską przestrzeń.

Program towarzyszący prezentacji wystawy w Warszawie:
3.04 – 12:00 konferencja prasowa
– 18:30 wernisaż / obowiązują zaproszenia

11.04 – 18:00 Gdyński Modernizm w Obiektywie – konkurs kreatywny Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Prelekcja połączona z prezentacją najciekawszych pokonkursowych fotografii gdyńskiego modernizmu z lat 2011–2016 / prowadzenie: Przemysław Kozłowski i Jacek Debis

19.04 – 11:00 Na tropie gorsecików – warsztaty dla dzieci*
– 13:00 Drugie życie przedmiotów – warsztaty dla młodzieży*

3.05 – 14:00 Oprowadzanie kuratorskie / prowadzenie: Anna Śliwa/Weronika Szerle

*Zapisy na warsztaty: Ośrodek Edukacji, telefonicznie: 58 662 09 35/36/37 lub mailowo: edukacja@muzeumgdynia.pl.

Zdjęcia z uroczystego otwarcia wystawy w Warszawie można zobaczyć tutaj.