Na przykład. Nowy dom polski

NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI to wystawa wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą.

Wystawa podróżuje od lipca 2013 po europejskich instytucjach kultury. Miasta w jakich wystawa NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI była już prezentowana to: Warszawa, Wrocław, Berlin, Wiedeń, Madryt, Praga i Wilno. Do Muzeum Miasta Gdyni przyjedzie bezpośrednio z Budapesztu, Centrum Architektury FUGA.

Wystawa to:
•    syntetyczne makiety – pokazujące bryłę i ideę domu
•    specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę
•    program towarzyszący – wykłady, dyskusje, półmaraton domów
•    starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
WERNISAŻ: 6 listopada 2015, godzina 18:00

TWÓRCY WYSTAWY

Kuratorki:
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska,
Aleksandra Stępnikowska

Zdjęcia:
Juliusz Sokołowski

Projekt makiet i aranżacji wystawy:
Marcin Kwietowicz

Wraz z zespołem wolontariuszy:
Kamila Borucka, Julia Maria Cieślak, HannaDaniłów, Julia Demkowicz-Dobrzańska,
Łukasz Gadomski, Eligia Gałązka, Ula Kuczyńska, Paulina Mazoń,
Wiktoria Pionka, Tomasz Świetlik, Alicja Tomaszewicz

Projekt graficzny wystawy i katalogu:
Edgar Bąk

Wykonanie makiet:
Kuba Morkowski, Adam Perka

Architekci dziewięciu prezentowanych domów:
Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz,
hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia,
jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group

Makiety
Za projekt makiet i aranżację wystawy odpowiada Marcin Kwietowicz, autor awangardowych wnętrz i scenografii oraz współautor jednego z prezentowanych domów. Makiety wykonała pracownia Kuby Morkowskiego i Adama Perki, pracujących m.in. dla Fisher Atelier 41, Estudio Lamela i Projektu Praga. Identyfikację wystawy zaprojektował Edgar Bąk, laureat m. in. nagrody Klubu Twórców Reklamy (8 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku.

dolny_lewy dolny_prawy gorny_lewy gorny_prawy

KONCEPCJA KURATORSKA WYSTAWY

NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI

Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.

Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.

Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?

Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska,
Aleksandra Stępnikowska

noc
Bolko Loft, projekt: Przemo Łukasik (medusa group)

dzien
Dom w górach, projekt: Robert Konieczny

CENTRUM ARCHITEKTURY  to fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze.

Architektura dotyczy wszystkich – i projektantów, i użytkowników, zatem:
– trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi
– trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom
– trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra
– im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy

Organizację, tworzą obecnie trzy osoby, z wieloletnim doświadczeniem w projektach edytorskich, wystawienniczych, edukacyjnych i artystycznych związanych z architekturą, urbanistyką i wzornictwem: Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska

gdynia moje miasto

MMG-logo