Zbiory Muzeum Miasta Gdyni w Norymberdze

Z przyjemnością informujemy o wystawie miniatur tkackich z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni, która zostanie zaprezentowana w centrum sztuki Künstlerhaus w Norymberdze. Kuratorem wystawy jest dr Anna Śliwa.

Miniatura tkacka to stosunkowo młody gatunek artystyczny, który oficjalnie pierwszy raz jako samodzielna dyscyplina, został zaprezentowany na 1 Międzynarodowej Wystawie Miniatur Tkackich w Londynie w 1974 r. Obecnie w Gdyni funkcjonuje, zainicjowane przez Aleksandrę Bibrowicz-Sikorską, Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej i stanowi ono jeden z czterech liczących się na świecie przeglądów tej techniki artystycznej. Niezwykłość gdyńskiej imprezy polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary — swoje miniatury, z których powstała pokaźna kolekcja, licząca ponad 300 prac. W zbiorach Muzeum znajdują się prace artystów z różnych krajów m.in. USA, Kanady, Izraela, Meksyku, Korei, Japonii i prawie całej Europy. Właśnie z tej kolekcji zostanie zaprezentowanych 48 prac w centrum sztuki Künstlerhaus w Norymberdze.

„ (…) za szczególną wartością miniatur tkackich przemawia też ich ścisłe powiązanie z kierunkami twórczych poszukiwań sztuki współczesnej. Narzucone wymogi skalowe, przy jednoczesnej dowolności tematu, zastosowanych materiałów i techniki, czynią z miniatur swoiste laboratorium, pozwalające odkrywać nowe możliwości tkaniny artystycznej. Z tego właśnie powodu miniatury okazują się niekiedy znacznie bardziej intrygujące niż wielkoformatowe prace. Niewielki wymiar pozwala artystom eksperymentować ze skomplikowanymi, czasochłonnymi technikami, umożliwia zastosowanie delikatnych, nietrwałych materiałów. Różnorodność autorskich technik, interesujące rozwiązania twórcze przekonują, że miniatura tkacka jest nie tylko samodzielną, ale ważną i pełną potencjału dziedziną sztuki.”
dr Anna Śliwa

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace, które wykorzystują niezwykły potencjał różnorodności form jakie daje tkanina artystyczna . Wielość wykorzystywanych materiałów, tworzonych kompozycji, dobór różnorodnych tematów i technik (gobelinowej, haftu autorskiego, szydełkowania czy aplikacji) decyduje o ich niewątpliwym uroku i pięknie. Niezwykły indywidualizm prac to zdecydowanie najatrakcyjniejszy aspekt wystawy, a ich mały format sprzyja bliższemu kontaktowi odbiorcy z dziełem, a także daje znakomite możliwości ekspozycyjne. Stanowi gratkę dla miłośników pięknych form.
Wystawa w Norymberdze jest wystawa w ramach istniejącego od roku 2001 partnerstwa regionalnego pomiędzy woj. pomorskim a bawarskim regionem Środkowa Frankonia.

Artyści, których prace zostały wybrane na wystawę:
Elsbet Wiens, Hanns Herpich, Włodzimierz Cygan, Izabela Wyrwa, Riny Smits , Maria Aftanas-Jujka, Liz Ashurst, Cornelia Brustureanu, Celeste Jill Burgess, Mariel Clarmont, Agata Dorobek, Christina Frey, Ursula Gerber Senger, Krystyna Grzybek, Irina Iablochkina, Krystyna Jankowska, Jelena Jekabsone, Janina Karczewska, Medis Kent, Bogusława Koszałka, Liucija Kudžmienė-Sakavičiūtė, Bara Lehmann-Schulz, Monika Lindner, Anne Moreno, Ingrid Müller-Kuberski, Baiba Muzikante, Elżbieta Nawrocka-Staniecka, Nithikul Nimkulrat, Agnieszka Parkitna, Liv Pedersen, Piotr Rędziniak, Teresa Rucińska, Lucienne Smagala, Tricia Smout, Elżbieta Staniszewska, Sue Stone, Piotr Strobel, Jolanta Szymczyk, Els Van Baarle, Birgit Vogler, Katia Wittock, Hanna Wojdała-Markowska, Marzena Zacharewicz, Maria Antonia Zecchinato, Sabine Zeiler, Marzena Ziejka, Katarzyna Zimna, Estela Halpert.

Adres:
Künstlerhaus
Königstraße 93
90402 Norymberga

Wystawę można odwiedzać w następujące dni tygodnia:
wtorek, czwartek-niedziela: godz. 10.00-18.00
środa: godz. 10.00-20.00