Archiwalne

POCZUJ MODERNIZM

Wystawa POCZUJ MODERNIZM jest efektem warsztatów i spacerów fotograficznych, na które zaprosiliśmy osoby niewidome oraz słabowidzące. Dziesięciu uczestnikom towarzyszyli asystenci i wolontariusze. Trasa spacerów obejmowała Śródmieście Gdyni oraz Kamienną Górę, gdzie w wyjątkowy sposób można poczuć modernistyczną architekturę miasta.

27.10.2017 - 12.11.2017
Zobacz wystawę

Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe. 40 lat pracy twórczej

Andrzej Pągowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce. W 2017 roku artysta obchodzi jubileusz 40- lecia pracy twórczej. Z tej okazji Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało ekspozycję plakatów filmowych jego autorstwa.
Wystawę, którą od 18 września do 30 września 2017 można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni, jest prezentowana w ramach 42. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Andrzej Pągowski.
Urodzony w 1953 roku.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydział Grafiki, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.
Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”.
W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej.
Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, w tym kilkunastu najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilku nagród głównych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jego prace znajdują się w najsławniejszych muzeach świata, m.in. w MoMA w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Art w Tokio. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

18.09.2017 - 30.09.2017
Zobacz wystawę

„Równoległa rzeczywistość”

Multimedialna wystawa, przybliżająca życie codzienne oraz kulturę materialną Nepalu widziane oczami polskiej projektantki, dr Marty Flisykowskiej.

09.06.2017 - 05.07.2017
Zobacz wystawę

Roundabout Baltic

Już 1 lipca w Muzeum Miasta Gdyni zostanie otwarta niezwykła międzynarodowa wystawa wzornictwa, prezentująca obiekty powstałe w ośmiu krajach połączonych linią brzegową Morza Bałtyckiego. Kuratorką wystawy Roundabout Baltic jest Agnieszka Jacobson-Cielecka, a organizatorem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Współpraca tego zespołu zaowocowała wieloma znanymi wystawami promującymi polski design za granicą jak „Unpolished”, „Moderna” czy „Polska Folk”.

Międzynarodowa wystawa Roundabout Baltic prezentuje dorobek polskich projektantów w szerokim kontekście kulturowym i wizualnym obszaru Morza Bałtyckiego. Nie jest to jednak wystawa-przegląd, lecz wystawa-opowieść, osobista narracja kuratorki, w której design, przedmioty użytkowe i dekoracyjne są narzędziem do pokazania wizualnego związku pomiędzy projektantem, jego dziełem a nadmorskim pejzażem, wpisanym w jego twórczą wrażliwość. Osnową tej opowieści jest krajobraz, wydmy, plaża i woda, roślinność, kamienie i podwodne życie, zmieniające się pory dnia i roku. Produkty i obiekty rzemieślnicze powstałe w krajach skupionych wokół Bałtyku to główne wątki, z którego utkana jest wielowarstwowa narracja projektu.

W wystawie Roundabout Baltic biorą udział projektanci z ośmiu krajów: Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji, razem ponad 40 twórców i ponad 70 obiektów. Aranżacja wystawy nie podkreśla jednak kraju pochodzenia projektantów. Skupiając się na podobieństwach formalnych wynikających, czy to z lokalnych inspiracji, metod wytwarzania czy wyboru materiału, pokazuje analogie w myśleniu twórców regionu nadbałtyckiego, które są ważniejsze i bardziej wyraziste niż różnice kulturowe, ekonomiczne czy klimatyczne pomiędzy krajami.

01.07.2017 - 03.09.2017
Zobacz wystawę

Marzyciele. Don Kichote według Wilkonia

Najnowsza wystawa w Muzeum Miasta Gdyni zaprezentuje prace znakomitego polskiego malarza, wybitnego ilustratora i rzeźbiarza - Józefa Wilkonia, zainspirowane książką o najsławniejszym rycerzu "Don Kichote" Miguela de Cervantesa.

28.04.2017 - 11.06.2017
Zobacz wystawę

Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza

„Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza” to wystawa edukacyjna Muzeum Miasta Gdyni dla dzieci i dorosłych. Prezentujemy na niej prace jednego z najciekawszych ilustratorów i rysowników w Polsce. Robert Romanowicz projektuje wyjątkowe, trójwymiarowe miejsca akcji, które ilustrują książki dla dzieci. Do tworzenia miniaturowych wnętrz wykorzystuje kolorowe guziki, pudełka, koronki czy opakowania po jogurtach. Stają się one elementami wytwornych mebli, skomplikowanych maszyn lub zjawiskowych roślin, przez co zyskują drugie życie.
Wykreowany przez siebie świat artysta utrwala w postaci fotografii. To one ilustrują eksponowane na wystawie opowieści: „Kapselek” Kamila Niewińskiego oraz „Misza i Grisza ratują świat” Anny Stasiak. Bohaterem wystawy jest również Złodziej Krzeseł. Zwiedzający wystawę mogą wymyślić jego przygody i wspólnie napisać powieść!

18.03.2017 - 18.06.2017
Zobacz wystawę

Oskar Zięta – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Clement Mok definiując dizajn napisał, że to „proces, który zaprowadza porządek w chaosie, sprawia że technologia staje się użyteczna dla biznesu. Być zaprojektowanym oznacza być dobrym, a nie tylko dobrze wyglądać ”.
O tym, że dizajn nas otacza, możemy jako użytkownicy przekonać się na co dzień. Zrealizowane projekty budynków, przedmiotów, urządzeń technicznych współtworzą nasz świat. Co jednak sprawia, że dany wzór jest dobry? Jak odróżnić dizajn dobry od złego? Wreszcie: jak powstaje dobry produkt? Na te i inne pytania chcemy odpowiadać poprzez wystawy organizowane w Muzeum Miasta Gdyni w ramach cyklu PPPP - Polskie Projekty Polscy Projektanci.

01.07.2017 - 12.11.2017
Zobacz wystawę

Sztuka patrzenia. Architektura w fotografii Czesława Olszewskiego

Wspólnie z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk serdecznie zapraszamy na wystawę 50-ciu szczególnych fotografii pt. "Sztuka patrzenia. Architektura w fotografii Czesława Olszewskiego".
Ekspozycja przybliża zbiór twórczości Olszewskiego zrealizowany w okresie międzywojennym. Wszystkie prace pochodzą z archiwum IS PAN, z którego na wystawę wybrano pięćdziesiąt zdjęć, by pokazać niezwykły kunszt artystyczny i ogromną wartość dokumentalną tych dzieł. Zaprezentowane fotografie wykonane zostały w trzech miejscach: Gdyni, Warszawie i Ciechocinku. W każdej z tych grup znajdziemy dokumentację znakomitych obiektów architektonicznych, będących symbolem nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się państwa. To właśnie prace Olszewskiego najlepiej oddają charakter epoki, oraz tzw. „stylu międzynarodowego”, tworzonego przez generację wybitnych architektów, przyczyniając się jednocześnie do estetyzacji modernistycznej architektury.

09.11.2016 - 31.03.2017
Zobacz wystawę

„Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”

Urok nowoczesnych budynków jest bardzo dyskretny, ich detal – oszczędny, ale to właśnie na nim chcemy skupić główną uwagę, pokazać to, co na co dzień niedostępne, zaprosić w podróż do wnętrza domu.
Pomysł na wystawę zrodził się bardzo spontanicznie – z potrzeby mieszkańców, którzy zadbali o to, by ocalić fragmenty posadzek, wyposażenia łazienkowego, okładzin elewacyjnych. Prezentując obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Mini Muzeum oraz zbiorów prywatnych, pragniemy wskazać, że są one godne nie tylko uwagi, ale i szczególnej dbałości i ochrony.
Mamy nadzieję, że wystawa stanie się przestrzenią spotkania ekspertów i mieszkańców, miłośników tematu, architektów i użytkowników architektury. Okazją do podzielenia się przez konserwatorów doświadczeniami i ich specjalistyczną wiedzą z osobami, które mają odwagę patrzeć uważniej i dociekliwiej na miejską przestrzeń.
Wystawa towarzyszy piątej odsłonie konferencji „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni” organizowanej cyklicznie przez Miasto Gdynia.
Anna Śliwa

21.10.2016 - 26.02.2017
Zobacz wystawę

Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski

Z FILMOWEJ SZAFY – KOSTIUMY FILMOWE: HAS, WAJDA, POLAŃSKI, ŻUŁAWSKI
wystawa towarzysząca Festiwalowi Filmowemu w Gdyni

Wystawa „Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” prezentuje wyjątkową kolekcję kostiumów oraz projektów scenografii z legendarnych polskich produkcji, m.in. „Na srebrnym globie”, „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Lalki”, „Popiołu i diamentu”, zrealizowanych w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Odrestaurowane eksponaty przybyły do Muzeum Miasta Gdyni z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, które jest spadkobiercą Wytwórni. W latach 2013 – 2015 specjalnie dobrany zespół, złożony ze scenografek, kostiumografek, charakteryzatorek i garderobianych odrestaurował najpiękniejsze kostiumy filmowe, znajdujące się w zbiorach Centrum Technologii Audiowizualnych. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało się odnowić ponad sto kostiumów z przeróżnych polskich filmów realizowanych we Wrocławiu. Stroje odzyskały dawny blask, dzięki czemu stanowią niezwykle ważny element edukacji filmowej.

19.09.2016 - 09.10.2016
Zobacz wystawę

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Retrospektywna wystawa Marek Cecuła jest częścią cyklu PPPP - Polskie Projekty Polscy Projektanci, w ramach którego pokazujemy zarówno nestorów polskiego wzornictwa z olbrzymim dorobkiem, jak i twórców młodych, którzy mają już na swoim koncie ważne osiągnięcia projektowe.
"Marek Cecuła - Polskie Projekty Polscy Projektanci" to atrakcyjna wystawienniczo ekspozycja o dużym potencjale merytorycznym ukazującą w kompleksowy sposób najważniejsze wątki bogatej twórczości Marka Cecuły, uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, pedagoga, wykładowcy i kuratora.

03.07.2016 - 30.10.2016
Zobacz wystawę

Gdynia en face

14.05.2016 - 28.06.2016
Zobacz wystawę

10 Baltic Mini Textile Gdynia 2016

Baltic Mini Textile Gdynia (dawniej Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni) jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążył wypracować już własną pozycję i znaczenie. Tym samym może być porównywany do innych prestiżowych międzynarodowych konkursów organizowanych w Szombathely (Węgry), Angers (Francja) i Como (Włochy).

W 2016 roku ma miejsce 10. jubileuszowa edycja konkursu organizowanego od 1993 roku, której zwieńczeniem jest wystawa najlepszych prac wyłonionych w dwuetapowym międzynarodowym konkursie.

11.03.2016 - 08.05.2016
Zobacz wystawę

Gdynia. Urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem

Wystawa „Gdynia – urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem” przedstawia dzieje miasta, którego powstanie i spektakularny rozwój przypada na szczególny okres w historii Polski – lata 1918-1939.

16.11.2007 - 15.02.2015
Zobacz wystawę

Arkadia. Gdyńskie letnisko przełomu XIX i XX w.

03.06.2014 - 07.09.2014
Zobacz wystawę

Wojciech Jakubowski. Ekslibrisy

06.06.2014 - 29.06.2014
Zobacz wystawę

MM Modernizm

25.06.2014 - 30.09.2014
Zobacz wystawę

Zbigniew Horbowy

05.07.2014 - 31.08.2014
Zobacz wystawę

Zbiory Muzeum Miasta Gdyni w Norymberdze

15.10.2014 - 16.11.2014
Zobacz wystawę

„Wojna i Pokój” – wystawa polskiego i czechosłowackiego wzornictwa

13.03.2015 - 31.05.2015
Zobacz wystawę

Kacper Kowalski „Efekty Uboczne”

12.06.2015 - 04.09.2015
Zobacz wystawę

Rygalik. Istota rzeczy

04.07.2015 - 11.10.2015
Zobacz wystawę

Filmy Romana Polańskiego

15.09.2015 - 15.11.2015
Zobacz wystawę

Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym

„Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym” to ekspozycja oparta głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych w nietypowej aranżacji szkockiego architekta G. Johnsona. Do współpracy merytorycznej zaprosiliśmy świetnych specjalistów, między innymi dra hab. Andrzeja Szczerskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.

18.09.2015 - 04.09.2016
Zobacz wystawę

Na przykład. Nowy dom polski

NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI to wystawa wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą.

06.11.2015 - 28.02.2016
Zobacz wystawę