kafelek

Lipiec w Muzeum Miasta Gdyni

Czas czytania: 2 minuty

Lipiec w Muzeum Miasta Gdyni

W lipcu Gdynię ogarnie fala miłośników dobrej muzyki. Jednak Open’er z którym kojarzymy początek wakacji to nie jedyne wydarzenie przyciągające tłumy nad polskie morze. Jest to również miesiąc, w którym rozpoczyna się się Gdynia Design Days, a wraz z nim, w Muzeum Miasta Gdyni otworzymy niezwykłą wystawę.

6 lipca o godzinie 19:00 odsłonimy kolejną wystawę w ramach cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci. Po raz pierwszy jej bohaterką będzie kobieta – i to kobieta niezwykła, projektantka mody Barbara Hoff. Jej bogata twórczość nigdy dotąd – choć trudno w to uwierzyć – nie była prezentowana na wystawie monograficznej. W Gdyni zobaczymy liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.

Hoff, określana jako kobieta-instytucja, dyktatorka i fenomen, dla kilku pokoleń Polaków była przede wszystkim projektantką, która na przekór trudnej socjalistycznej rzeczywistości ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jej kultowe propozycje dla Hofflandu to nie tylko ważny rozdział w historii polskiego wzornictwa, to także część „ikonosfery codzienności” Polski lat 70., 80. I 90. XX wieku. Poznajmy Barbarę Hoff i pozwólmy zainspirować się jej pomysłami – nie tylko na modę!

Swoimi inspiracjami i pomysłami, tym razem na literaturę dziecięcą, podzielą się z nami jej autorzy podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. 19 i 20 lipca, tak jak w kilku innych polskich miastach, odbędą się w Gdyni spotkania autorskie i warsztaty. Będziemy mogli wraz z najmłodszymi, wejść w świat fantazji i radości nowej fali literatury dziecięcej.

Każda niedziela lipca będzie okazją poznania wystawy stałej „Gdynia – dzieło otwarte” oraz czasowej „Barbara Hoff. Polskie Projekty, Polscy Projektanci”. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w oprowadzaniach i zadawania pytań naszym kuratorom.

LIPIEC 2019

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

• 5 VII 2019 – godz. 18:00 – Projekt Miasto: Dziel:Nice – Chylonia – wizyta studyjna w dzielnicy Gdyni. Adres spotkania: Szkoła Podstawowa nr 10 w Gdyni, ul. Morska 192
  • 6 VII 2019 – godz. 19:00 – Wernisaż wystawy Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją