21 maja 2020

Witając nowy dzień. Obraz “Wschód słońca w Gdyni” Romana Lichego ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Sławomir Kitowski, gdyński fotograf, grafik i plakacista, w tytule jednego z albumów określił Gdynię jako „miasto z morza i marzeń”. Rozbudowujące się w imponującym tempie, przyciągało (…)

21 maja 2020

Z widokiem na port. Rysunek “Widok portu gdyńskiego” Wacława Żaboklickiego ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Budowa nowego, niezależnego portu gdyńskiego była zakrojonym na szeroką skalę przedsięzwięciem. W nim państwo polskie pokładało swoje polityczno-gospodarcze ambicje i nadzieje. Port i jego (…)

21 maja 2020

Obcując z morzem. Obraz “Postacie na brzegu” Krystyny Łady-Studnickiej ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Budowany kolorem, pełen ciepła, niedopowiedziany i tajemniczy obraz. Anonimowe postacie skąpane w słonecznych promieniach. Obraz Krystyny Łady-Rudnickiej jest jednym z przykładów kontynuowania tradycji (…)

18 maja 2020

Projekt „Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci” otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury

Z przyjemnością informujemy, że projekt Muzeum Miasta Gdyni pt.: „Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci” otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach (…)

15 maja 2020

Słupy pocztowe, czyli tzw. kamienie milowe

Prawdopodobnie niewielu mieszkańców Gdyni wie, że w naszym mieście zachowały się dwa słupy kamienne odmierzające odległość i czas przejazdu wozów pocztowych, pochodzące jeszcze (…)

13 maja 2020

O małej Obie, najlepszej siostrzyczce na świecie (opowieść japońska).

W zbiorach Muzeum Miasta Gdyni znajduje się kompletna makieta książki Anny Świrszczyńskiej O małej Obie, najlepszej siostrzyczce na świecie (opowieść japońska). Zamieszczone powyżej (…)

Portret Edwarda Obertyńskiego

Portret przedstawia kilkuletniego Edwarda Obertyńskiego, ubranego i uczesanego zgodnie z panującą w latach 30. XX wieku modą chłopięcą – fryzura na pazia i strój „marynarski” (…)

Widzialne, niewidzialne. Fotografie Tadeusza Wańskiego