23 września 2021

Odcinek 1. Rodzina i przodkowie

Każda legenda ma swój początek. W przypadku inżyniera Tadeusza Wendy, dzieciństwo miało duży wpływ na jego późniejszą karierę i dokonania. Rodowe zwyczaje, przekazywane (…)

23 września 2021

Pierwszy szkic portu gdyńskiego

Konieczność budowy niezależnego portu Decyzją traktatu pokojowego podpisanego 28 czerwca 1919 roku w Wersalu przesądzono losy Gdańska, który otrzymał status Wolnego Miasta, (…)

20 września 2021

Kontakty inż. Tadeusza Wendy z Konsorcjum Francusko-Polskim

Budowa portu morskiego była kwestią priorytetową odradzającej się w dwudziestoleciu międzywojennym Polski. Na kartach historii portu złotymi zgłoskami zostało zapisane nazwisko inżyniera (…)

15 września 2021

Gmach Biura Budowy Portu

„W tym domu mieszkał i pracował inż. Tadeusz Wenda (…)” – tak rozpoczyna się napis na tablicy pamiątkowej znajdującej się przy głównym wejściu do budynku (…)

9 września 2021

Pogrzeb Tadeusza Wendy

Trudny czas przejścia na emeryturę W lipcu 1937 roku do 74 letniego inżyniera Tadeusza Wendy, ówczesnego naczelnika Wydziału Techniczno-Budowlanego Urzędu Morskiego, wpłynęło pismo (…)

Fotografia, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, 2021, fot. Olga Lewandowska
2 września 2021

Zespół Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy

Tadeusz Wenda, wizjoner, projektant i kierownik budowy portu gdyńskiego, za swoją pracę i zaangażowanie został uhonorowany wieloma odznaczeniami polskimi, jak i zagranicznymi, między innymi (…)

31 sierpnia 2021

Szkolny zeszyt do matematyki

Pierwsze lata nauki Tadeusza Wendy Tadeusz Wenda był uznanym specjalistą w zawodzie inżyniera komunikacji. Pozostawił po sobie nie tylko wielkie projekty komunikacyjne, w tym port (…)

31 sierpnia 2021

Wrzesień w Muzeum Miasta Gdyni

Z nami wrzesień nie musi oznaczać powrotu do codziennych obowiązków. Mamy na to sposób – wspólne biesiadowanie przy stole zastawionym kaszubskimi smakołykami. Cząstkę lata zatrzymamy (…)

25 sierpnia 2021

Wystawa “GDYŃSKIE PERŁY, CZYLI WIĘCEJ NIŻ MODERNIZM” nieczynna do 28.08

Wystawa “GDYŃSKIE PERŁY, CZYLI WIĘCEJ NIŻ MODERNIZM” będzie nieczynna do soboty, 28 sierpnia. Za utrudnienia przepraszamy. Wystawa „Gdyńskie perły, czyli więcej niż (…)

17 sierpnia 2021

Zwycięzcy konkursu “Perły w Obiektywie”! Nowa wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

Od 17.07 w Muzeum Miasta Gdyni można podziwiać wystawę pt. “GDYŃSKIE PERŁY, CZYLI WIĘCEJ NIŻ MODERNIZM” będącą częścią projektu edukacyjnego “Perły”. Wystawa prezentuje (…)