30 lipca 2021

Ulotka propagandowa z niemieckiego obozu pracy przymusowej Nussdorf

Niemiecki obóz w Gotenhafen W roku 1941 przy dzisiejszej ulicy Morskiej, a ówczesnej Albert Forster Strasse, został założony obóz pracy przymusowej dla więźniów (…)

30 lipca 2021

Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni

Lato w pełni – długie dni, ciepłe wieczory i… całe mnóstwo wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Wybierzcie się z nami w podróż po niezwykłej kolekcji szkła (…)

19 lipca 2021

Rocznica urodzin Tadeusza Wendy

Rocznica urodzin Tadeusza Wendy   Od wieków przyjaciele i członkowie rodziny składają życzenia i wręczają prezenty jubilatom z okazji ich urodzin. Zazwyczaj dla wszystkich (…)

18 lipca 2021

XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego

W dniach 24-25 czerwca 2021 w Pucku obyła się XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego. Wydarzenie to zostało zorganizowana przez Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy (…)

30 czerwca 2021

Lipiec w Muzeum Miasta Gdyni

Lipiec w Muzeum Miasta Gdyni stoi się pod znakiem Drostów. W tym miesiącu otwieramy najważniejszą wystawę w roku, najnowszą odsłonę cyklu “Polskie Projekty Polscy (…)

30 czerwca 2021

Jedwab malowany „Głębia” Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Urodzona w dniu 14 września 1932 r. Aleksandra Bibrowicz-Sikorska ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni. W latach  1953-1959 kontynuowała swoją edukację artystyczną na Wydziale Malarstwa (…)

19 czerwca 2021

Morska duma Polaków – zdjęcie z pierwszego Święta Morza w Gdyni

Manifestacja związku z morzem W latach trzydziestych XX wieku, z inicjatywy działaczy Ligi Morskiej i Kolonialnej takich jak Andrzej Wachowiak czy Julian Rummel, powstała inicjatywa (…)

18 czerwca 2021

Konkurs „Perły w obiektywie”

Termin: od 18 czerwca 2021 do 2 sierpnia 2021 Bilety: bezpłatnie   Lubisz fotografować? Inspiruje Cię gdyńska architektura? Weź udział w konkursie fotograficznym (…)

11 czerwca 2021

List Tadeusza Wendy do pięcioletniego syna Jerzego

Gdynia dn. 27.II.1929r.   Kochany Jerzyku! Dziękuję Ci bardzo za list. Przede wszystkim odpowiadam na Twoje zapytania. Jestem zdrów, dzięki Bogu. Biuro w nowym domu (…)

11 czerwca 2021

Z pamiętników Janusza Wendy – wypisy

Janusz Franciszek ( Władysław ) Wenda, starszy syn inż. Tadeusza Wendy urodził się w 1913 r., w Warszawie. Zmarł w 1938 r., po operacji wyrostka (…)