18.09 Sobota

The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum – spotkanie z Andrzejem Ziółkowskim

Zainspirowany duchowym testamentem angielskiego benedyktyna, mistyka i mędrca, Bede Griffithsa; Andrzej Ziółkowski przemierzał kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indie, Nepal i Tybet, starając się uchwycić w fotografii (…)

18.09 Sobota

Dynksy i wihajstry – rodzinna gra miejska

Każdy czasami zastanawia się jak jakiś przedmiot się nazywa i właściwie do czego on służy. Staje się wtedy wihajstrem, dynksem lub – (…)

19.09 Niedziela

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp (…)

21.09 Wtorek

Wajda na nowo – wernisaż wystawy prac Andrzeja Pągowskiego

Wernisaż: 21 IX 2021, godz. 18.00; Popiół i diament, Kanał, Ziemia obiecana, chyba każdy z nas zna te tytuły. Andrzej Wajda był wybitnym (…)

22.09 Środa

HISTORIA ROCK’N’ROLLA: BIG BIT WALICKIEGO. Dinozaury Rocka – wykład Piotra Metza

Jaki wpływ miał Franciszek Walicki, ojciec Big Bitu, animator kultury i innowator muzyczny, na polską popkulturę? Z czego czerpał inspiracje i które z nich miały (…)

23.09 Czwartek

Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy

Rok 2021 w Gdyni należy do inżyniera Tadeusza Wendy: odsłonięcie pomnika, wystawy, liczne wydarzenia – wszystko po to, aby uczcić pamięć projektanta i głównego (…)

24.09 Piątek

Jak w kalejdoskopie, czyli kolorowy świat szkła Jana i Eryki Drostów – oprowadzanie po wystawie

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona Kolorowe projekty Jana i Eryki Drostów czarują jak migoczące szkiełka w kalejdoskopie. Spotkajmy się (…)

24.09 Piątek

Dla Polski ten port zbudowałem – wernisaż wystawy w Galerii Klif

Rok   2021, upamiętniający wybitnego inżyniera Tadeusza Wendę, jest czasem wyjątkowym.   23 września   przypada   99.   rocznica uchwalenia   Ustawy   o   budowie   portu   (…)

25.09 Sobota

Eryka i Jan Drostowie – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Muzeum Miasta Gdyni miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami! W ramach cyklu Dostępna Sobota przygotowaliśmy specjalne oprowadzanie tłumaczone na Polski Język Migowy. (…)

26.09 Niedziela

Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci –  oprowadzanie po wystawie

Eryka i Jan Drostowie – jeden z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii szkła. Na stołach, w witrynach i kredensach, jako prezenty i do własnej kolekcji. W latach 60. (…)

03.10 Niedziela

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie są tak samo ważne. Wszystko (…)

05.10 Wtorek

Spaceruj z historią! Z Tadeuszem Wendą przez dolinę Chylonki – spacer historyczny

Kolejna trasa z cyklu „Spaceruj z historią” poświęcona jest terenom, które przykuły uwagę inżyniera Tadeusza Wendy podczas jego podróży, mającej na celu odnalezienie (…)

08.10 Piątek

Kochać dizajnu nie przestawaj – czyli kilka praktycznych porad kolekcjonerki nie zawsze konsekwentnej – warsztaty

Jak rozróżnić przedmiot dobrze zaprojektowany, od tego niekoniecznie trafionego? Co w najbliższych latach będzie modne wśród kolekcjonerów? Czy na kolekcji można zarobić i jak? A wreszcie (…)

10.10 Niedziela

Technologia. Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Eryka i Jan Drostowie, mistrzowie polskiej prasówki, potrafili znakomicie wykorzystać pozorne ograniczenia i słabości technologii szkła prasowanego. Podkreślali miękkość materiału, nie bali się (…)

14.10 Czwartek

[ONLINE] Perły: Drobna korekta – o konserwacji architektury niemodernistycznej w Gdyni – wykład

Dawna gdyńska architektura niemodernistyczna kryje wiele tajemnic. Choć towarzyszy nam od początku rozwoju miasta, sama też niesie ze sobą historię zmian. Jak (…)

Rozmyte miasto – warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami

Na świat można patrzeć na wiele sposobów – przez okulary, przez lupę, a nawet przez  mikroskop. Jedni kładą się na ziemi i patrzą w chmury, inni wolą wspinać (…)

17.10 Niedziela

20.10 Środa

More is more. Najciekawsze niemodernistyczne detale architektoniczne Gdyni – spacer online

Gdynia wciąż jest kojarzona z modernistyczną wizją białego miasta o oszczędnej dekoracji, tworzonej zgodnie z zasadą „less is more”. Czy w naszym mieście znajdziemy bogate (…)

21.10 Czwartek

Jan i Eryka Drostowie – oprowadzanie dla seniorów po wystawie

Muzeum Miasta Gdyni jest miejscem szczególnie przyjaznym seniorom. Tym razem wraz z muzealnym Klubem Doborowego Towarzystwa wybierzemy się na wystawę „Eryka i Jan (…)

23.10 Sobota

Wielkie odliczanie! Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej – wernisaż i warsztaty

Chodzą słuchy, że otwiera się nowa wystawa! Wieczorem 23 października dorośli, w eleganckich ubraniach, będą z bliska przyglądać ilustracjom, które pojawią się w Muzeum. (…)

23.10 Sobota

3, 2, 1… nareszcie! Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej – wernisaż

Nadszedł ten długo wyczekiwany moment. Dyrekcja Muzeum Miasta Gdyni, kuratorzy oraz najmłodsi eksperci w dziedzinie bajek i książek dla dzieci, mają zaszczyt zaprosić (…)

24.10 Niedziela

Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej – oprowadzanie kuratorskie

Nadszedł czas na pierwsze oprowadzanie kuratorskie po najnowszej wystawie Muzeum Miasta Gdyni! W zaczarowany świat ilustracji Bożeny Truchanowskiej wprowadzą nas kuratorzy wystawy – (…)