04.11 \ Czwartek \ godz. 17:00

Gdynia w obiektywie Romana Morawskiego, Henryka Poddębskiego i Tadeusza Wańskiego – wykład

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne
\ Zapisy

Gdynia na trzy sposoby, Gdynia w ujęciach trzech różnych fotografików, którzy pokazywali miasto w trzech różnych dziesięcioleciach.

Lata 20. XX wieku pokazane są oczyma Romana Morawskiego, kolejna dekada to miasto w obiektywie Henryka Poddębskiego. Tadeusz Wański pozostawił po sobie zdjęcia Gdyni z lat 40-50. Prace tych twórców różniły się nie tylko czasem, w którym zostały powstały, ale również techniką i stylem wykonania. O historii miasta z morza ukazanej na fotografiach opowie Dariusz Małszycki. Dariusz Małszycki — kustosz z ponad dwudziestoletnim stażem pracy w Muzeum Miasta Gdyni, pracownik Działu Historycznego, opiekun zbioru fotografii. Autor artykułów i prac naukowych i popularnonaukowych z historii Gdyni i okolic, m.in. „Tadeusz Wański (1894-1958). Gdyński piktorialista”. Kurator licznych wystaw prezentujących dokonania fotografów, którzy w swych pracach pokazywali Gdynię i jej i okolice od lat 20. XX w. do współczesności. Między innymi kurator wystawy „Widzialne Niewidzialne. Fotografie Tadeusza Wańskiego” czy „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w fotografii Romana Morawskiego”.