02.12 \ Czwartek \ godz. 10:00

\ Poza MMG
\ Wejście bezpłatne
\ Zapisy

W 2021 roku przypada 80. rocznica otwarcia jedynej wojskowej linii kolei wąskotorowej, jaka istniała w Gdyni. Była to wybudowana przez Niemców na plaży pod Kępą Oksywską Oksywska Kolej Nadbrzeżna, nazywana przez okupanta prześmiewczo „Ekspresem Kaszubskim”.

Co znajdowało się na terenach Oksywia i Babich Dołów w okresie II wojny światowej? Jaką funkcję pełniła linia kolei wąskotorowej przebiegająca plażą? W jaki sposób została zbudowana? Czy współcześnie w terenie można znaleźć jej ślady? Tę niezwykle tajemniczą historię poznamy podczas spaceru w ramach cyklu „Muzeum w terenie”, szlakiem dawnej wąskotorówki. A poprowadzi nas Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Miejsce i dzień spotkania: Bulwar Oksywski, poniżej wejścia na plażę GDY 5 przy
ul. Osada Rybacka 3; 2 grudnia 2021 r. o godzinie 10:00.

Trasa wędrówki, licząca około 4 kilometry, będzie prowadziła bulwarem nadmorskim oraz plażą, a zakończy się na pętli autobusowej Babie Doły Plaża.