17.01 \ Piątek \ godz. 18:00

Obrazy wrażliwe: “Nie mrugaj – Robert Frank” – pokaz filmu

\ Dla dorosłych
\ Wejście bezpłatne

“Obrazy wrażliwe” to nowy cykl filmowy dla osób zainteresowanych fotografią i fotografią w filmie. Dokumenty o fotografii, biografie, narracje stworzone wyłącznie ze statycznych zdjęć oraz filmy, które w dialogu z fotografią otwierają granice gatunkowe obu mediów lub udowadniają, że granice te nie istnieją.

„Nie mrugaj Robert Frank”, reż. Laura Israel.

Wyreżyserowany przez wieloletnią współpracowniczkę Roberta Franka, film o ikonie amerykańskiej fotografii i reżyserze filmowym nie jest dokumentem, jakiego moglibyśmy się spodziewać. Laura Israel skupia się na zrozumieniu i przedstawieniu niuansów procesu twórczego Roberta Franka i kulis jego artystycznych wyborów, bardziej niż na przedstawianiu faktów. W różnych momentach filmu i na różne sposoby porusza tematy wydania The Americans, zaangażowania Franka w ruch beatnikowski, współpracę z Rolling Stones i kontrkulturą lat sześćdziesiątych, filmów eksperymentalnych, ale i relacji Roberta z żoną June Leaf i ich zmarłymi tragicznie dziećmi. Wplecione w film zdjęcia z domowego archiwum Franka oraz jego wypowiedzi – nie do dziennika ani do telewizji, ale skierowane do montażystki jego filmów i koleżanki – dają unikalny wgląd w jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii fotografii dokumentalnej.