16.09 \ Czwartek \ godz. 17:00

[ONLINE] Perły: Sekrety architektury niemodernistycznej – wykład online

\ Wejście bezpłatne

Miejsce: platforma ZOOM;

Są rzeczy, których po prostu nie da się utrzymać w tajemnicy! Sekrety architektury niemodernistycznej wyjawimy podczas spotkania z Arkadiuszem Brzęczkiem.

Dwanaście piwnic obito blachą i zamontowano więzienne judasze z widokiem z zewnątrz, okna wyłożono grubą szybą z siatką i kratą. W celach znajdowały się prycze z siennikami, koce i wiadra pełniące funkcję toalety…

Wiecie, którego budynku dotyczy ten opis? To kamienica Władysława Budyna przy ulicy Świętojańskiej 9. Po wojnie została zajęta przez organ kontrwywiadu wojskowego – Informację Wojskową. To tylko fragment tego, co odkryjemy przed Wami podczas wykładu! A może znacie inne historie związane z niemodernistyczną architekturą Gdyni? Dyskusja po spotkaniu to doskonały moment na przesłanie historii i rozwikłanie innych zagadek.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarnie i przez platformę ZOOM.

Jeżeli będziecie z nami online, link do wykładu otrzymacie najpóźniej godzinę przed wydarzeniem. Wpuszczanie na wirtualną salę wykładową zaczniemy o 16:50. Tym razem nie ma jednak studenckiego kwadransu – spotkanie rozpoczynamy punktualnie o 17:00. Wyciszcie mikrofony, wyłączcie kamery, a pytania i spostrzeżenia przekazujcie nam za pośrednictwem czatu.

Spotkania nie można nagrywać i fotografować.

O projekcie Perły możecie przeczytać tutaj: https://www.muzeumgdynia.pl/oferty/perly/

Arkadiusz Brzęczek – pasjonat, badacz historii miasta, człowiek, którego całym życiem jest Gdynia. Opowiada głównie o ludziach, choć architektura stanowi dla niego bardzo istotne tło. Autor książek „Śródmieście Gdyni-przewodnik”, „Sekrety gdyńskich kamienic”, „Nowe sekrety gdyńskich kamienic” oraz „Sekrety Gdyńskich kamienic III”. Współtwórca festiwalu Open House Gdynia, laureat nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego Osobowość Roku 2018 w dziedzinie turystyki.