28.07 \ Wtorek \ godz. 18:00

Z bliska: “Witomino” – widok subiektywny

\ Dla wszystkich
\ Wejście biletowane

Z bliska – cykl o obiektach i miejscach

Każdego dnia na swojej drodze mijamy wiele pozornie przeciętnych obiektów architektonicznych. Tymczasem kiedy im się lepiej przyjrzeć, zaskakują pięknym wykończeniem, intrygującym detalem czy szczegółem wskazującym na ich ciekawą historię. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na cykl krótkich spacerów, na których będziemy mieli okazję przyjrzeć się tym wszystkim perełkom z bliska. W każdy wtorek o godzinie 18:00 na facebookowej stronie Muzeum zostanie opublikujemy owany przygotowany przez Ośrodek Edukacji film o wybranym motywie w gdyńskiej architekturze.

Pierwsza decyzja związana z zabudową Witomina zapadła na początku lat trzydziestych. Na nowe osiedle przeznaczono 4 ha gruntu w okolicy ulic: Długiej, Wąskiej, Polnej i Granicznej. W pierwszym rzędzie mieli je zasiedlić mieszkańcy dzikiej osady zwanej Chińską Dzielnicą, istniejącej w okolicy portu gdyńskiego. Po dokonaniu parcelacji miasto przekazało grunty Towarzystwu Budowy Osiedli. W taki sposób powstał m.in. ciąg domków bliźniaczych przy ul. Granicznej. Niewielka część z nich zachowała się do dziś. W latach 60. ubiegłego wieku rozpoczęła się intensywna rozbudowa Witomina przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Bałtyk”. Trwała ona do lat 80. Powstało, m.in wiele wieżowców i bloków czteropiętrowych. Jedni je kochają, inni wolą o nich nie pamiętać. Jedno jest pewne, nikt nie pozostaje wobec niech obojętny. Zapraszamy na subiektywny spacer online.