10 Baltic Mini Textile Gdynia 2016

Baltic Mini Textile Gdynia 2016

Jubileuszowa dziesiąta edycja Międzynarodowego Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni oraz wystawa towarzysząca Elsbet Wiens – laureatki Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni 9 Baltic Mini Textile Gdynia

Pomysłodawczyni: Aleksandra Bibrowicz-Sikorska

Kuratorka wystawy: Anna Śliwa

Wernisaż: 11.03.2016, godz. 18

Czas trwania wystawy: 12.03 – 8.05.2016

Program towarzyszący wystawie Baltic Mini Textile Gdynia 2016:

Oprowadzanie kuratorskie: 13.03.2016, 10.04.2016, 8.05.2016, godz. 14

Weekendowe warsztaty rodzinne: 16.04.2016, 7.05.2016, godz. 11 – 13

Warsztaty dla seniorów prowadzone przez Aleksandrę Bibrowicz-Sikorską: 23.04.2016, godz. 11 – 13

Wykłady:

Hubert Bilewicz 7.04.2016, godz. 18

Jolanta Szymczyk 5.05.2016, godz. 18

Baltic Mini Textile Gdynia (wcześniej Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni) jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążył wypracować już własną pozycję i znaczenie. Od 2007 r. Muzeum Miasta Gdyni przejęło funkcję głównego organizatora imprezy i miniatury tkackie eksponowane są w salach wystawowych Muzeum. Zmieniła się wówczas nieco formuła konkursu: zachęcamy artystów biorących w nim udział do eksperymentowania z formą, poszukiwania nowych, nieoczywistych rozwiązań, twórczej pracy z tkaniną. Mamy nadzieję, że również dzięki temu, to cykliczne artystyczne wydarzenie na trwałe wpisało się w kulturalne życie regionu i przez ponad 20 lat swojego istnienia stało się znaczącą pozycją w kalendarium międzynarodowych imprez artystycznych. 11 marca 2016 r., o godzinie 18 w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się otwarcie 10. jubileuszowej wystawy pokonkursowej „Baltic Mini Textile Gdynia 2016”.

Objęta patronatem Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego wystawa Baltic Mini Textile Gdynia 2016 potrwa do 8 maja. Po zakończeniu ekspozycji w Gdyni, wystawa miniatur tkackich prezentowana będzie także w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Wyniki konkursu Baltic Mini Textile Gdynia 2016

Najlepsze prace uczestników Baltic Mini Textile Gdynia wyróżniane są nagrodami: GRAND PRIX Prezydenta Miasta Gdyni, Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrodą Muzeum Miasta Gdyni. Laureat GRAND PRIX Prezydenta Miasta Gdyni nagrodzony zostaje statuetką w formie bryły bursztynu i propozycją wystawy indywidualnej podczas kolejnej edycji Triennale.

Jury Baltic Mini Textile Gdynia 2016 przyznało nagrody uczestnikom 10 edycji tego międzynarodowego konkursu. Za najlepszą spośród 50 miniatur tkackich uznano Henryki Zaremby „Opór”. Autorka zostanie nagrodzona bryłką bursztynu Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni.

Dwie równorzędne nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego przyznano Jane Bay Hansen za pracę “ Hydroids” (Dania) i Bente Knudsen Sanden “Soft” (Norwegia).

Nagroda Muzeum Miasta Gdyni trafiła do Krystyny Jatkiewicz za pracę “Pożądanie”.

Przyznano cztery wyróżnienia:

Anna Więckowska-Kowalska, “Biała” (Polska)

Kith Mjoen, “I promise you a rose garden” (Francja)

Sylwia Jakubowska, “Maskotka” (Polska)

Krystyna Jankowska, “Pierwszy śnieg” (Polska)