Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci

4.07.2021–9.01.2022

Podczas ósmej edycji cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci prezentujemy w Muzeum Miasta Gdyni  twórczość wybitnych projektantów – Eryki i Jana Drostów.

Na wystawie ukazujemy dorobek jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła. W atrakcyjny poznawczo sposób przedstawimy szkła produkowane masowo oraz realizacje unikatowe, ich miejsce w historii polskiego wzornictwa oraz przełomową technologię szkła prasowanego. Zabierzemy zwiedzających w pouczającą, a zarazem sentymentalną podróż, uświadamiając powszechność dobrego projektowania w polskich domach i jego wartość kolekcjonerską.

Celem wystawy jest pokazanie jak nowatorskie działania projektowe Drostów uczyniły z szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. Wiele lat po wygaśnięciu pieców hutniczych w Ząbkowicach, szkła projektu Eryki i Jana Drostów wciąż używane są w polskich domach, jednocześnie przeżywając renesans na rynkach aukcyjnych i w środowiskach kolekcjonerskich, osiągając często zawrotną wartość. Bazując na zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz czterech kolekcjach prywatnych, spróbujemy uchwycić ulotny moment, w którym przedmiot użytkowy awansuje do roli obiektu muzealnego i pożądanego obiektu kolekcjonerskiego.

Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektantach oraz polsko-angielski katalog.

Kuratorki: Barbara Banaś, Marta Borowska-Tryczak, Anna Śliwa

Współorganizatorem wystawy “Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Partnerzy Wystawy: Centrum Designu (PPNT Gdynia), Edwanex, Fundacja Fabryka Kulturalna, Galeria Klif.