Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Wystawa „Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci” jest trzecią ekspozycją z cyklu dotyczącą polskiego projektowania organizowanym przez Muzeum Miasta Gdyni. Jego wyjątkowość stanowi fakt, że jak do tej pory jest jedynym wydarzeniem w Polsce cyklicznie ukazującym, poprzez monograficzne wystawy dorobek polskich projektantów. Stawiamy sobie za cel stworzenie atrakcyjnych wystawienniczo ekspozycji o dużym potencjale merytorycznym ukazującym w kompleksowym ujęciu problematykę współczesnego projektowania. Pragniemy „odczarować” i w prosty sposób opowiedzieć o pozornie niedostępnych pojęciach takich jak: wzornictwo przemysłowe, sztuka użytkowa i jej związek ze sztuką konceptualną. Naszą wystawą “Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci” chcemy przybliżyć odbiorcom postać współczesnego projektanta i pokazać jego pracę; „wyrwać” go z pracowni i “oddać głos”, na przekór obiegowej opinii o hermetyczności i zamknięciu tego „dizajnerskiego” świata. W naszym cyklu pragniemy prezentować twórców różnych generacji, po to, by pokazać i uświadomić szerokiemu gronu odbiorców, że dobry, przemyślany projekt jest czymś ponadczasowym, uniwersalnym i stanowi ogromną wartość naszego dziedzictwa kulturowego.

Na wystawie pokażemy różne etapy drogi twórczej Marka Cecuły, uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, pedagoga, wykładowcy i kuratora. Zaprezentujemy ceramikę, użytkową i artystyczną, która jest dla Marka Cecuły medium umożliwiającym komentowanie rzeczywistości. Według niego najciekawsze rzeczy dzieją się pomiędzy sztuką a wzornictwem. Sama zmiana kontekstu codziennych przedmiotów tworzy nowe wartości, nadaje im nowe znaczenia. Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy dizajn może być sztuką? Pokazują, że granica między sztuką a dizajnem, między pojęciami użytkowości a estetyki są płynne i niejednoznaczne. Wskazują również w jaki sposób ich odkrywanie może być inspirujące dla odbiorców.

Retrospektywna wystawa artysty w Muzeum Miasta Gdyni ukazać ma fenomen działalności Marka Cecuły, jej wymiar zarówno międzynarodowy, uniwersalny, jak i lokalny, współczesny.

Wystawie towarzyszy katalog.

Projekt dofinasowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cecuła Marek foto. Leszek Żurek

Marek Cecuła –  uznany na świecie artysta, ceramik, projektant , pedagog, wykładowca i kurator. Urodził się 23 kwietnia 1944 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Do 16 roku życia mieszkał w Kielcach, gdzie uczęszczał do liceum plastycznego i w nim po raz pierwszy zetknął się z ceramiką artystyczną. Ceramiczną pasję rozwijał w Izraelu na kursach prowadzonych przez uznane ceramiczki, m.in. Gdulę Ogen i Jean Mayers. Po dwunastu latach przeniósł się do Brazylii, gdzie prowadził studio przy fabryce Schmidt Porcelain, by w 1976 osiąść w Nowym Jorku. Tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985 – 2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, 2004 -2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.

WERNISAŻ: 2 lipca 2016 r., godzina 18:00

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 3 lipca – 30 października 2016 r.

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia, 80 -374

KURATORKI: Anna Frąckiewicz, Weronika Szerle

KOORDYNATORKA: Weronika Szerle

PARTNERZY: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A., Teatr Miejski w Gdyni

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:

3 lipca 2016 r., godzina: 14:00 – oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty

7 lipca 2016 r., godzina: 18:00 – wykład dra Jacka Friedricha „Cecuła w Nowym Jorku. Sztuka amerykańska w latach 70. XX w.”

31 lipca 2016 r., godzina: 14:00 – oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez kuratorkę I koordynatorkę wystawy Weronike Szerle